CİTTASLOW

TÜRKİYE’NİN 13 ‘CİTTASLOW’ SAKİN ŞEHRİ TURİSTLERİ  BEKLİYOR. Merkezi İtalya’da olan Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince ‘Sakin şehir’ ağına dahil edilen Türkiye’nin 13 ‘Sakin şehri’ turist bekliyor.

Farklı tatil arayışında ortaya çıktığında bu yana her ülkede sayılarını artıran ‘Sakin şehir’lerin Türkiye’deki sayısı 13’e ulaştı.
Günümüzde kısıtlı hayatın “sağlıksız yiyecekler, hava kirliliği, trafik, yalnızlık, tüketim ve pahalılık” ile harcanmasının ‘Modern’lik şeklinde sunulmasına ve küreselleşmeye alternatif olarak İtalya’da ortaya çıkan “Cittaslow” hareketi ağına dahil olan bölgeler bu tarzı tercih eden turistleri bekliyor.
Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince üç yıl önce “sakin şehir” ağına dâhil edilen Şanlı Urfa’nın Halfeti’si de  sessizliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.
Birecik Barajı’nın yapımı sırasında bir bölümü sular altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle 2013 yılında “sakin şehir” ağına dâhil edilen Halfeti; tarihî taş evleri ve tabii güzelliği ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin, “saklı cenneti” olarak da adlandırılıyor. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında Halfeti’ye gelenler, büyük bölümü sular altında kalan “batık şehri” tekne ile gezip, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale’yi görebiliyor.
“Cittaslow” hareketi, 1999 yılında İtalya’nın Greve in Chianti’nin eski belediye başkanı Paolo Saturnini’nin, yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla, kentlerin kendilerini değerlendirmeleri ve farklı bir kalkınma modeli ortaya koymaları fikrinden hareketle ortaya çıktı
Bulunduğu bölgenin yerel değerlerini öne çıkararanbu tarz, önce ulusal boyutta benimsendi. İdealleri, kısa zamanda Bra (Francesco Guida), Orvieto (Stefano Cimicchi) ve Positano (Domenico Marrone) belediye başkanları tarafından kabul edildi. Buradan dünyaya yayıldı. Bugün 28 ülkede 182 üyeye yayılan “Cittaslow” hareketi, , “yavaş ve kaliteli yaşam” felsefesini küresel boyuta taşımayı amaçlıyor.
KAYNAK HABER : TURİZM GAZETESİ

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*