Karadağda şirket kurmak

Avrupa Birliğine tam üye olacak Montenegro- Karadağ şirket kurma hakında bilgi ;

Montenegronun İklimi ve Ülke Bilgileri

İklim farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak Akdeniz ikliminin etkisi altındadır.Yüksek bölgelerde sert, vadilerde ise ılıman iklim görülür.

Yazlar kuru ve sıcak, kışlar nemli ve bol yağışlıdır.

Montenegro; yeşil dağları ve turkuaz deniziyle ‘Adriyatik’in cenneti’ olarak anılmaktadır. Doğası, sıcakkanlı ve dürüst insanları ve güvenilirliği sayesinde turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir ülkedir.
Ülkenin başkenti Podgorica‘dır.

Montenegro- Karadağ 

Resmi dil olan Karadağca/Montenegroca dışında Sırpça, Boşnakça, Arnavutça gibi diller de konuşulmaktadır.

Para birimi olarak Avrupa birliği parası Euro kullanılmaktadır.

Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Montenegro – Karadağ’a yapılan seyahatlerde Türk Vatandaşlarına süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Montenegro Genel Bilgi ve Şirket Kurulumu

Balkanların el değmemiş kıyı şeridine sahip olan Montenegro’nun, para biriminin EURO olması uyguladığı vergi politikası ve en güvenilir ülkeler arasında yer alması yabancı yatırımcılar için tercih sebebidir. Bu yüzden Avrupa’nın yeni yatırım üssü olarak görülmektedir. Yeni yatırım projelerine yönelik engelleri kaldıran ve daha elverişli bir iş ortamı yaratmayı amaçlayan programlar; AB ile uyumlu yeni yasaların kabul edilmesi, mali sistem ve mali sektördeki kurumsal reformun uygulanması, ülkedeki iş ortamının önemli ölçüde iyileştirilmesine yardımcı olmuştur.

Bu nedenle, ikinci uluslararası ikamet isteyen yatırımcılar için de cazip bir seçenek haline gelmiştir. Bugün bizlerin vizesiz olarak seyahat edebildiği Montenegro (Karadağ), 2017 yılı Haziran’da NATO üyesi olmuştur.

Aynı zamanda Avrupa Birliği uyum sürecine de giren Montenegro AB’nin onaylanmış aday ülkesidir ve ülke vatandaşları Schengen ülkerine 2009 yılından beri vizesiz seyahat edebilmektedir. İnşaat, turizm, ulaşım, enerji ve tarım sektörlerine yapılacak güçlü yatırım faaliyetlerinin sermaye değerini arttıracağı ve bunun da potansiyel ekonomik faaliyetlerde artışa yol açacağı ön görülmektedir.

Karadağ Hükümeti şirket kurulumu için hem kendi vatandaşları hem yabancılar için aşağı yukarı aynı prosedürleri uygulamaktadır.

Şirketinizi ister ekibimize vereceğiniz vekaletname ile kurabilirsiniz, isterseniz Podgorica’ya günü birliğine gelip mihmandar arkadaşımız ile şirketinizi kurabilirsiniz. Şirket kurulumu 5 ile 7 iş günü içinde onaylanır.

Aynı zamanda Avrupa Birliği uyum sürecine de giren Montenegro AB’nin onaylanmış aday ülkesidir ve ülke vatandaşları Schengen ülkerine 2009 yılından beri vizesiz seyahat edebilmektedir. İnşaat, turizm, ulaşım, enerji ve tarım sektörlerine yapılacak güçlü yatırım faaliyetlerinin sermaye değerini arttıracağı ve bunun da potansiyel ekonomik faaliyetlerde artışa yol açacağı ön görülmektedir.

Karadağ Hükümeti şirket kurulumu için hem kendi vatandaşları hem yabancılar için aşağı yukarı aynı prosedürleri uygulamaktadır.

Şirketinizi ister ekibimize vereceğiniz vekaletname ile kurabilirsiniz, isterseniz Podgorica’ya günü birliğine gelip mihmandar arkadaşımız ile şirketinizi kurabilirsiniz. Şirket kurulumu 5 ile 7 iş günü içinde onaylanır. Şirket kurulumu ile birlikte gelen oturma ve çalışma izinlerinizi alabilmek için ev adresi ve işletme adresi gösterilmelidir ki, M-omentum Yurtdışı Danışmanlık firmamız sizin için bu hizmeti vermektedir.

Aynı zamanda şirketinizin CEO’su olduğunuz için her ay düzenli olarak sosyal sigortalar priminiz tam zamanlı olarak devlete ödenmelidir. Şirket CEO’su olarak işletmenize başka bir çalışan alma zorunluluğunuz yoktur. Şirket CEO’su mutlaka oturma ve çalışma izni almalıdır. Aynı zamanda size muhasebeci hizmeti de sunuyoruz. Bu hizmet 12 ayı kapsamaktadır. Firmanızın cirosu yıllık 18.000 Euro’yu geçmez ise kdv kayıtlı bir şirket olmanıza gerek yok, dolayısı ile beyannameniz yılda bir verilmesi yeterli olur. Eğer yıllık kazancınız 18.000 Euro’yu geçerse o zaman kdv kayıtlı bir şirketiniz olur ki bu şekilde her ay düzenli beyannameleriniz tarafımızdan verilir.

Montenegro’da oturma ve çalışma izni alabilmek için 1 euro sermaye ile ltd şirketi kurabilirsiniz. Ltd şirketi kurulumunda sermaye istenmemesi çok büyük bir avantaj getirmektedir. AB yolunda emin adımlarla ilerleyen Montenegro-Karadağ için ileriki zamanlarda şirket kurulumu çok daha zor hale gelecektir ve sermaye istemine gidilecektir. AB ülkeye bambaşka kriterler getirecektir.

Firmanız Ticaret Odası tarafından onay alınıp kurulduğunda hemen fatura kesmeye başlayabilirsiniz. Eğer şirket kurulumunuzu vekaletname ile gerçekleştirdiyseniz, oturma ve çalışma izinleriniz için Karadağ Hükümeti sizi Karadağ’a davet etmektedir. Karadağ’a geldiğiniz de mihmandar arkadaşımız sizi havalimanından alır ve oturma-çalışma izinleriniz için sizi sırası ile aşağıda belirtilen devlet dairelerine götürecektir:

Sağlık karnesi için poliklinik ziyareti Oturma ve çalışma izni için adliye de verilecek imzalar Oturma ve çalışma izni için İçişleri Bakanlığı’na gidiş Ana sözleşmenin okunması için Noter Tüm işlemler bittikten sonra artık özgürsünüz, Karadağ’ın keyfini çıkarabilirsiniz.

Sonraki iki hafta içinde 1 yıllık geçici oturma ve çalışma izni kartınız çıkacaktır. Podgorica İçişleri Bakanlığı kartınızı sizin dışınızda başka birine vermediği için kartınızı almak için tekrar Karadağ’a gitmek durumundasınız.

Kültür Sanat Turizm ve Momentum Çözüm , İş birliğiyle

Uzman Ekibimiz ile Sizlerleyiz…

Şirket Kurulumu için İletişim bilgilerimiz : +90 541 813 45 93

Share Button