Robotlar, İnsanların Yaptığı Çoğu İşi Devralacak!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelişen robotlar gelecekte insanlara meslek bırakmayacak kadar yetenekli olacaklar.

Teknolojinin ne kadar geliştiğinden herhalde bahsetmemize gerek yok. Her geçen gün büyüyen bu teknolojiyle birlikte ortaya çıkan yeni sektörlerden biri ve neredeyse en önemlisi olan robot sektörü de teknoloji gibi hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Robotlar bir yandan gelişerek yeni sektörler açarken bir yandan da sektörleri kapatmaya başladı. Yapay zekaları hızla gelişen bu robotlar neredeyse bir insanın yapabileceği işlerin çoğunu yapabilir hale gelmeye başladı. 

Oxford Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmada sonuçlar bir hayli şaşırtıcı. 2013 yılında sunulan raporda, Amerika’da var olan işlerin yüzde 47’si makineler tarafından yapılabilir durumda. Peki ya sizin şu an yaptığınız işiniz ya da yapmayı düşündüğünüz mesleğiniz güvende mi?

Eğer yaratıcı bir alanda çalışıyorsanız cevap büyük ihtimalle ‘Evet, güvende’ olmalı. Yeni yayınlanan bir raporda, Oxford’da araştırmalar yapan Nesta’ya göre 702 farklı meslek grubunun işleri robotlar tarafından alınacak.

Peki ya diğer meslekler? Aşağıdaki listeden bazı mesleklerin, önümüzde yıllarda insanlar tarafından devam ettirilebilme olasığının verilerini inceleyebilirsiniz.

1 – Mütercim Tercumanlık (%5.8 Önümüzdeki 10 ile 20 yıl arasında bitecek)

2 – Sahne Sanatçısı-Performans Sanatçısı(%7)

3 – Mimarlık (%7.1)

4 – Film ve TV Sektörü (%8)

5 – Doğa Üzerine Ar-Ge Çalışması yapan bilim adamları(%10.9)

6 – Saat üreticileri(%5.5)

7 – Ortaöğretim Çalışanları(%9.6)

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*