Rusya’dan resmi açıklama ; Bu imkansız

Rusya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gündeme getirdiği ‘Rus vatandaşlarının kimlikle Türkiye’ye girebilmesine’ ilişkin açıklama yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Rus haftalık basın toplantısında vatandaşlarının Türkiye’ye kimlikle girebilmesine ilişkin değerlendirme yaptı…


Zaharova, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Rus vatandaşların ülkemize kimlikle gelmesinin önünü açmak için toplantılara başladık” şeklindeki açıklamasına ilişkin olarak, “Bu fikrin hayata geçirilmesi bir dizi nedenden dolayı çok zor. Bunun zor olması hepsinden önce (Rusların) ülke dışına çıkışlarında kimliklerini kullanmalarının hukuki yönleriyle ilgili” dedi.

”ÇOK İLERİ DÜZEYDE ENTEGRASYON BULUNAN BİRKAÇ ÜLKEYLE…”

“Biliyorsunuz ki Rusya yasalarına göre, kimliklerin kullanım yeri sadece Rusya Federasyonu toprakları ile sınırlı. Bunun birkaç istisnası var: Çok yüksek düzeyde bir entegrasyon süreci sonucunda bazı ülkeler ile aramızda bu tip bir uygulama bulunuyor” diye devam eden Zaharova, eski Sovyet cumhuriyetlerinden olan bu ülkelerdeki sınır görevlilerinin çok iyi düzeyde Rusça bildiğine vurgu yaptı.

”RUS VATANDAŞLARININ KİMLİKLERİ KİRİL ALFABESİYLE YAZILIYOR”

Sputnik’te yer alan habere göre Rus Dışişleri Sözcüsü, Türkiye sınırından girişlerde ise görevlilerin Rusça bilmemesi nedeniyle problemler çıkabileceğini çünkü Rus kimliklerinde sadece Kiril alfabesiyle yazılmış Rusça yazıların bulunduğunu kaydetti.

Ayrıca Rusya yasalarına göre Rus kimlikleri üzerinde sınırı geçiş sırasında herhangi bir işaretleme yapılamayacağını belirten Zaharova, “(Sınır geçişlerinde) pasaport kullanılmasında herhangi bir sorun görmüyoruz. Son yıllar içinde bu belgelerin düzenlenmesi son derece kolaylaştı” diye ekledi. 

Kaynak Haber: GETOB

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*