Aysel Huseynzade ile Röportajımız

Aysel Huseynzade ile Oyunculuk ve Fotomodellik Üzerine Röportajımız

 

 

 

 

 

 

 

 

Aysel hanım kendinizden ve yapmış olduğunuz çalışmaları anlatırmısınız ?

Azerbaycan doğumluyum,yaklaşık olarak  yedi yıldan bu yana İstanbul’da yaşamaktayım.Eğitim için İstanbul’a geldim ve Kültür Üniversitesinde yüksek lisans yaptım. Daha sonra Uludağ Üniversitesinde Doktorama başladım.Doktora eğitimimde üçüncü senem ama işlerimin yoğunluğu nedeniyle eğitimime ara vermek durumunda kaldım.Aktif olarak sunuculuk,modellik ve oyunculuk yapmaktayım.Oyunculuk ve Reklam filmi tanıtım işlerinde rol aldım. Nereden Nereye Sinema filminde oynadım , Beyaz Hüzün Sarıkamış filminde Zehra karakterinde baş rol oynadım gelecek yıl vizyona girecek ve bunu dışında fotomodel olarak da yerli ve yabancı olmak üzere bir çok firma ile çalışmaktayım.Genellikle fotomodel çalışmalarında Profesyonel fotoğrafçı Burak Bulut ile çalışmaktayım.Fotoğraf eğitimi workshoplarında ve fotomodel çalışmalarında tercih ettiğim  profesyonel bir fotoğrafçıdır.İki yeni kısa film projem var; birincisinin çekimlerine başladık ve diğerine yeni yılda ocak ayı içerisinde başlayacağız.Oyunculuk ve fotomodellik çalışmalarım yoğun bir şekilde devam ediyor.

Aysel Hanım Ne kadar zamandan bu yana Oyunculuk ve Fotomodellik yapmaktasınız  ?

Yaklaşık olarak iki ,üç yıl önce başladım oyunculuk ve fotomodellik yapmaya. Hedefimde ; Oyuncu ve fotomodel olmak gibi bir düşüncem yoktu. Arkadaşımın tavsiyesi ve kamera önünde kendimi rahat hissetmemin de etkisi ile oyuncu ve fotomodel olmaya karar verdim.Sektöre başladığımdan bu yana  küçük ölçekli işler ile yoluma devam ediyorum ve hedefim daha iyi işler çıkarmak.

 

 

 

 

 

 

 

Oyunculuk ve Fotomodellik yapmanıza kim öncü oldu ?

En büyük hayaliniz Oyunculuk ve Fotomodellikmiydi ?

Oyunculuk ve fotomodelliği tercih etmem tamamen kendi isteğim ve kararım ile oldum diyebilirim.Fakat  Bakü’de olduğum zamanlarda arkadaşlarımın  fotoğraf çalışmalarında yer aldım.Bu çalışmalarda arkadaşlarımında etkisi olduğunu inkar edemem. Oyunculuk olarak beni bu sektöre kazandıran çok sevdiğim arkadaşım Mert Can Karaçayır olmuştur.Kendisi aynı zamanda iyi bir müzisyen,oyuncu ve yapımcıdır.Onun yönlendirmesi ve desteğiyle sektöre başlamış bulunmaktayım.

Türkiye’de ki  Cast Ajansları  ve  Oyunculuk – Fotomodellik çalışmaları hakkında ki düşünceleriniz nelerdir  ?

Türkiye’de genel anlamda bakarsak oyunculuk ve fotomodellik yapmak gerçekten kolay değil.Örneğin fotomodel olarak firmaların yapacağı projelerde ki talepleri ve lansmanı doğru bir şeklide temsil etmek, firmanın ürününü  görsel olarak sunmak ayrı bir yetenek isteyebilir. Bu kolay bir durum olmayabiliyor. Aynı durum , oyunculuk içinde kolay değil ve senaryo gereği size verilen rolleri çok iyi çalışmak gerekiyor.

Zor olan roller için oyuncu koçum ile birlikte günlerce süren çalışmalarımız olabiliyor ve ben zor rolleri daha çok benimsiyorum. Nedeni ; kolay olan bir rolü  oynamak için iyi bir  efor sarf etmenize gerek olmuyor ama zor bir rolü oynamak için daha iyi çalışmanız gerekiyor ki sizi izleyenler rolün hakkını vermiş diyebilsinler.Bunu dışında boş vakitlerimde yine oyuncu arkadaşlarımızla birlikte monolog ve senaryo çalışmaları yapıp kişisel gelişimize katkıda buluyorum.Bu çalışmalar benim için de faydalı oluyor.Başta söylediğim gibi zor ve rakibimin çok olduğu bir sektördeyim.Oyunculuk ve fotomodellikte hedefim daha iyi olan projelerde ve işlerde yer alarak başarılı bir şekilde  ilerlemektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak ;Oyunculuk ve Fotomodellik ile ilgili  gelecek olan projeleri nasıl değerlendiriyorsunuz  ?

Web Sitemiz hakkında ki düşünceleriniz ?

Oyunculuk ve fotomodellik ile ilgili teklif edilen projeleri, ben ve menajerim Uğur Bayraktar  ile birlikte değerlendiriyoruz. Teklif edilen projenin içeriği ve kalitesi de çok önemli benim için. Oyunculuk ve fotomodellik iş tekliflerine tek başıma karar vermiyorum. Menajerim ile birlikte karar veriyoruz.Önemli olan projenin karşılık olarak yaratacağı fayda , Niteliksel ve niceliksel bir değer üretimi yoksa onaylamıyoruz. Oyunculuk ve fotomodelliği bir meslek olarak seçecek kişilere naçizane tavsiyem ; Eğer gerçekten bu mesleği severek yapıyorsanız seçebilirsiniz. Fakat  bu meslekler dışarıdan göründüğü gibi değil. Oynadığınız rolü  iyi oynamak , sette iki gün boyunca uykusuz kalmak veya senaryo gereği coğrafi koşullara uyum sağlamak  gibi zor şartlarda çalışabiliyorsunuz….

Örneğin ; Rolünüz gereği Ayşe karakterini oynuyorsanız siz o karakteri çok iyi gözlem yapmanız gerekir.Rol model olarak siz senaryonun hakkını vermek zorundasınız ve oyuncu olarak kendiniz geliştirmek için sürekli monolog çalışmaları ile  çevrenizde gözlem yapmalısınız. Fotomodellik de aynı şekilde ;  podyumda veya özel bir çalışmada yer alacaksanız kendinizi duruş ve görsel olarak geliştirmeniz gerekir.Oyuncu ve fotomodel olmak istiyorsanız  severek ve isteyerek bu meslekleri seçmenizi öneririm.

İnternet sitenizi inceledim. Kültür Sanat Turizm; Web siteniz gayet başarılı bir internet sitesi ,görsel açıdan göze hitap eden bir site ve ilerleyen zamanlarda da daha başarılı işler çıkaracağınız düşünüyorum. Aysel Huseynzade olarak bana da web sitenizde yer ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Gelecek olan çalışmalarınızda da şimdiden başarılar dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

Share Button