Bodrum Sele Teslim Oldu

Türkiye’nin önde gelen turizm destinasyonlarından Bodrum, sele teslim oldu.

Üç saat süren yağmur şehirde hayatı felç etti.

bodrum24

 

 

 

 

 

Yağmur nedeniyle şehir merkezinde sel oluşurken, çok sayıda araç sele kapıldı, sürücüler ölümden döndü. Yaşanan sel nedeniyle 8 kişinin yaralandığı belirtilirken, evlerinde ve araçlarında mahsur kalan çok sayıda kişinin ise AKUT tarafından kurtarıldığı kaydedildi.

Sel nedeniyle kentin pek çok bölgesinde saatlerce ulaşım sağlanamazken, kent merkezi adeta harabeye döndü. Evini su basan bir vatandaş ise, otellerin çektiği duvar nedeniyle suyun akış yönünün değiştiğini ve mağdur olduğunu ifade etti.

Öte yandan Bodrum Belediyesi konuya dair bir açıklama yayımladı. Belediye tarafından yayımlanan açıklama şu şekilde:
bodrumsel2

Bodrum son yılların en şiddetli yağışının ardından yaralarını sarıyor.
Bodrum bölgesinde dün (22 Eylül 2015)  sabah saatlerinden itibaren başlayan şiddetli yağış, gece etkisini artırarak devam etti. Özellikle gece saatlerinde aniden bastıran yağmur, Bodrum’da birçok dere yatağının taşmasına neden oldu.
Yağışın başladığı andan itibaren sahada çalışmalarına devam eden Bodrum Belediyesi ekipleri, dere yataklarının ve yağmursuyu giderlerinin açık kalması için imkanları dahilinde çalışmalarını sürdürdü. Ancak kısa sürede metrekareye düşen 230 kilogram yağış, tüm müdahalelere rağmen taşkınlara ve su baskınlarına neden oldu.
Yaşanan afet öncesinde çalışmalara başlayan belediye ekiplerinde görevli personel sayısı 250’ye, iş makinesi sayısı da 25’e ulaştı.
Eylül ayı ortalamasının 20 kat fazlasına denk gelen yağış özellikle Bodrum merkez, Gümbet, Konacık ve Bitez’i etkiledi. Bu bölgelerde bulunan iş yerlerini ve evleri su bastı.
Bodrum Belediyesi ekipleri gece saatlerinden beri yaşanan olumsuzluğu minimuma indirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Öte yandan Muğla Belediyesi ve MUSKİ ekipleri de dün geceden beri sahada.
Yaşanan afetin ardından Muğla Valisi Amir Çiçek başkanlığında yapılan toplantıda, hasar tespit çalışmalarının yapılmaya başlandığı belirtildi ve yaraların en kısa sürede sarılarak Bodrum’un bayrama hazır olması için tüm kurumların yetkililerine talimatlar verildi.
Bodrum Kaymakamlığı tarafından oluşturulan hasar tespit komisyonu, sabah saatlerinden itibaren çalışmalara başladı.
Yağmurun şiddetlendiği andan itibaren çalışmaları takip eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Bodrumumuza büyük geçmiş olsun. Yaşanan afet nedeniyle birçok esnafımız ve vatandaşımız zarar gördü. Ekiplerimiz yaraların sarılması için var gücüyle çalışıyor. Valiliğimiz ve Kaymakamlığımız hasar tespiti için ekiplerini kurdu. Büyükşehir Belediyemiz ekipleriyle bölgemizde çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaların bayram öncesinde tamamlanması için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için tüm ekiplerimiz çalışıyor.” dedi.
Öte yandan yağış nedeniyle ev ve işyerleri hasar gören vatandaşlarımızın hasar tespiti için Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Bodrum Şubesine, araçları hasar gören vatandaşlarımızın ise Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

 

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*