DR. SERDAR SAVAŞ

DR. Serdar Savaş ile Sağlık , Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Üzerine Röportajımız :

Sayın Dr. Serdar Savaş sizi tanıyalım. Dr Serdar Savaş kimdir ve çalışmalarınızı anlatırmısınız ?

1960 yılı doğumluyum ve Adanalıyım. İlk öğrenimini Ceyhan Remzi Oğuz Arık İlkokulu’nda tamamlayıp Adana Tepebağ Ortaokulu’ndan mezun oldum. 1974– 1977 yılları arasında Kabataş Erkek Lisesi’nde yatılı olarak okudum daha sonra sırasıyla İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Londra Üniversitesi London School of Economics and Political Science, Londra Üniversitesi Londron School of Hygiene and Tropical Medicine’de eğitim aldım.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevimim sırasında Türkiye’yi Dünya Sağlık Örgütü genel kurullarında, Avrupa kurullarında temsil ettim. Dünya Bankası, OECD, Avrupa Birliği ile ilişkilerin geliştirilmesini sağlamış, Türkiye’yi temsilen çeşitli uluslararası komitelere ve çalışma gruplarına katıldım. Bu yıllar içerisinde Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile yakın çalışmalarda bulundum. 1993 yılında Özal’ın vefatı ve Yıldırım Aktuna’nın Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılması üzerine Dr. Serdar Savaş’ın çalışmaları arzu ettiği etkililikte devam etmemiş ve kendisine Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Başkanı Dr. Asvall’dan gelen teklifi kabul ederek devlet memuriyetinden istifa edip, Kopenhag’da Birleşmiş Milletler bünyesinde Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi’nde, 33 yaşındayken, bu düzeyde bir göreve gelen en genç kişi olarak, Sağlık Politikaları ve Sistemleri Programı Yöneticisi olarak çalıştım.
Şu an itibariyle hekimim , ülkemin ve dünyanın sorunlarına çözüm üretmekteyim. Resim, edebiyat, klasik Türk ve Batı müziği, illüzyonizm, dünya mutfakları hobilerim arasındadır. İngilizce ve Almanca bilmekteyim. Erdemli Yurttaş Hareketinin kurucusu ve Partisiz Cumhurbaşkanı Adayıyım. Bir kızım ve bir oğlum var.Kızım edebiyat hocası ve oğlum yatırım bankacılığı yapıyor.

Türkiye’nin sağlık sektörü hakkındaki düşünceleriniz, sağlık yönetimi özel mi yoksa devletin yönetiminde mi olmalı ?

Türkiye’nin sağlık sisteminde yanlış bir politika izlenmektedir.Hastalıklar oluştuktan sonra tedaviye yönelik bir yöntem izlenmektedir.Bu politika son derece yanlıştır.Ben Cumhurbaşkanı olursam bunun tam tersini hastalıkların oluşmasını önleyecek bir yapı kuracağım. 7K sistemini kuracağım. Kişiye özel tedavi yöntemi kuracağım. 7/K sistemini özetlersek ; Kestirimci ,Kişiye Özel , Koruyucu , Kapsayıcı, Kanıta Dayalı(Bilimsel Kanıta Dayalı),Keskin Olması, Katılımcı Olması. 7K sistemi ile aile hekimlerinde ve sağlık ocaklarında birinci basamak sağlık sistemini oluşturacağım.

Sayın Hocam; Tüm dünyada etkili olan küresel salgın Covid-19 için ülkemizde alınan önlemler hakkındaki düşünceleriniz , bu salgın dünyada bir sistem değişikliği için mi yapıldı ve bu virüs insan eli ile yapılan bir virüs mü ? Covid-19 öldürücü bir virüs mü ? Covid-19 aşıları hakkında bizi bilgilendirirmisiniz ?

Covid-19 salgını ; Benim görüşüme göre tamamen iyi niyet ile laboratuar ortamında üretilip kaçırılmış olan bir virüsün yol açtığı bir salgındır. Covid-19 virüsü bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde öldürücü olmaktadır. Özellikle; ikincil hastalığı olan yada bizim bilmediğimiz immün yetmezliği olan kişilerde ölümcül olarak seyretmektedir. Gençlerde ve orta yaş sınıfında olan kişilerde ölümcül değildir.
Covid-19 salgını ile bir sistem değişikliği olmasını paranoyak teoriler olarak görüyorum. Covi-19 salgınına dünyanın hazırlıksız olarak yakalandığını gördük. Sadece; Vieatnam, Yeni Zelanda ve Singapur gibi ülkelerin hazırlıklı olduğunu diğer ülkelerin salgına karşı hazırlıksız olduğunu gördük. Salgın süresince politikacıların almış olduğu hatalı kararlar insanların hayatı ile ödendi. Küresel salgın sosyal hayatımızda önemli davranış değişiklerine neden olmuştur.

Ülkemizde salgın yönetiminde yapılan hatalar nelerdir ? Dünya Sağlık Örgütü salgını dünyaya geçmi duyurdu? DSÖ gerçekten güvenilir bir sağlık örgütümü ? Çin hükümeti ; dünya kamuoyunu yanılttı mı ve virüs bilerek mi yayılmasına öncülük etti?

DSÖ homojen bir örgüt değildir. Bu örgütün Genel Merkezi ve Altı bölge ofisi bulunmaktadır. DSÖ bölge ofisleri arasında bölgesel olması nedeniyle farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin; Avrupa ofisi ile asya pasifik ofisi arasında önemli yönetimsel farklıllıklar bulunmaktadır. DSÖ iyi niyetli , BM(Birleşmiş Milletler) bağlı en önemlisi hükümetler arası yani hükümetlerin üstünde olan bir teşkilat değildir. DSÖ ; On yıl önce bir salgın(pandemi) olacağını duyurmuştur. Buna yönelik bir uyarı metni yayınlamasına rağmen hiç bir ülke bunu dikkate almamıştır. Bu uyarıyı ciddiye alan ülkeler salgında başarılı olmuştur. Salgın ülkemizde malesef kötü yönetilmiştir. Benim salgın başında söylediğim bir çok tedbir alınmamıştır. Sürveyans test politikası,risk yönetimi ve filyasyon gibi alınması gereken önlemler geç uygulandı. Benim söylediğim bir çok önlem dikkate alınmadı. Ormanda yangın başlamadan önce müdahale edilir. Salgın ülkeye yayıldıktan sonra alınan önlemler için zaman geçmişti.

Son olarak; Partisiz cumhurbaşkanlığı adaylığınızı açıkladınız , Neden partisiz aday oldunuz ? Cumhurbaşkanı olursanız ülkemiz için projeleriniz neler olacak bu konuda bizi bilgilendirimisiniz ? Web sitemiz hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

Türkiye’de siyasi partilerde dikine yapılan bir örgütlenme politikası vardır. Benim görüşüm ; bölünmeler enlemesine olacak şekilde biçimlenmelidir. Hangi düşünce,inanç ve kimlikte olursa olsun , samimi , namuslu , inançlı, dürüst erdemli savunucular vardır. Bu düşüncelere sahip insanlar mevcut siyasi partilerde ve sivil toplum örgütlerinde görev yapmaktadır. Bu düşüncelerin, tam tersini savunan insanlarda mevcut düzende bulunmaktadır. Ülkemi seven erdemli bir birey olarak, erdemli olan insanlar ile birlikte partisiz cumhurbaşkanı adayı olarak yola çıktım. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu erdemli insanlar ile birlikte ülkemizin sorunlarına çözüm üreten dürüst , ahlaklı ,namuslu, ülkesini seven , erdemli bir yönetim anlayışını yeniden kurmak hedefimizdir. Gelecek seçimler ; Erdemli insanların mücadele vereceği ve kazanacağı bir seçim olacaktır. Web siteniz ; Topluma bilgi veren , gayet başarılı , emek verilmiş bir web sitesidir. Başarılarınızın devamını diler ve röportaj için teşekkür ederim.

Share Button