ELÇİN ÖZSOY

ELÇİN ÖZSOY İLE DJ’LİK VE RADYO ÜZERİNE RÖPORTAJIMIZ

BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN VE YAPTIĞINIZ PROJELERDEN BAHSEDER MİSİNİZ ?

2010 yılından beri Radyo programcılığı yapmaktayım, Eskişehir’liyim.
Fakat 10 yılı geçik süredir de Dj’lik yapmaktayım.
Radyoculuğa başlamamın sebebi müziği sevip ve biraz bildiğimdendi,
“Bunu neden daha ileriye götürmeyeyim?” düşüncesiydi.
Sonra radyoya girmeye karar verdim.Her hangi bir eğitimim yok bu alanda.
Sonrasında ise başvurduk ve 2010 yılında Rock FM’e kabul edildik.
Cover Station/Mixed Folder adında programlarla 4 yıl orada görev yaptım,
kısa bir dinlenmeden sonra ise Mixed Folder ile Açık Radyo’da görevime devam etmeye başladım.
Şu anda hala devam ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

DJ OLMAK İSTEYEN GENÇLERE TAVSİYELERİNİZ NELERDİR ?

TÜRKİYE’DE DJ OLMAK NASIL BİR DUYGU ?

Şu an ülkemizde piyasa çok garip. Önümüzde öyle örnekler var ki,herkes bu işe bir şekilde yapabileceğini sanmakta sayelerinde,hatta insanlar saçma sapan programlarda fenomen olup kendince DJ olmakta.Bazı insanlar ise evinde playlistine bakıp “ben de yaparım ne var?” diye bile bu işe girebiliyorlar.Bunlar yüzünden bazı kitlelerce DJ’lik küçümseniyor ama aslında çok zor bir iş.Müziği bilmek, notaları işitmek gerekiyor ki en önemli tarafı bu.Buna kulak diyoruz ve herkeste mevcut değil.

Hangi şarkıdan sonra ne vereceğini bilerek hızlı karar vermek önemli.Bu iş biraz da matematik bence, ritimleri iyi duyabilmek lazım. Belki çok iyi şarkılar dinleyebiliyorsunuzdur normalde,fakat hangisinin ardından neyi vereceğinizi bilmezseniz iş bir o kadar kötü olur.Bu da uzun mesailer sonucu elde edebileceğin bir şey. Arşiv genişletmek ve geliştirmek lazım, iyi seçimler yaptığın ciddi bir arşivin olması gerekiyor, bu da uzun zaman alıyor.Yapmak istedikleri tarz nedir bilemiyorum fakat kendimi bu konuda asla kısıtlamadım, hemen her tarzda geliştirmeye çalıştım skala olarak.

Çoğu insan tek bir tarza yöneliyor.Bu konuda çok fazla araştırmak, Dünya müzik endüstrisini takip etmek, sadece hangi platformda ne revaçta diye bakmamak,herkesle aynı olmak yerine daha farklı şeyler keşfetmek gerekiyor kanımca. Şu an iş modaya dönüştü.Fakat bir örnek verirsem bir zamanlar fotoğrafçılık da böyle olmuştu.
Şimdi bakıyoruz ki hiçbiri yok, çünkü o da görmeyi gerektirir ve herkes göremez,her konuda yetenekli değil insanoğlu. Ben bunun da bu şekilde olacağına inanıyorum.

Şu an piyasada DJ diye kendini adlandıran fenomenlerin hemen hepsi hazır set yaptırıp onu çalıyorlar.
Türkiye’de özellikle pop camiasında kültürümüz maalesef kalitesiz ve bunun sebebi de bu tarz insanlar. Biraz daha iyi olmaya başlasa da, bu insanlar var oldukça bu kalitesizlik hiçbir zaman düzelmeyebilir. Bunda mekanların seçimlerinin de çok etkisi var, asıl sorun onlar. Onlar bazı şeyleri ayırt edebilirse belki düzelir bu kültür. Fakat kaliteye değil paraya baktıklarından, insanlarımızı da kalitesizleştirmekte payları büyük. Ama müzik adına gerçekten kendini geliştirir ve bilirsen, ne olursa olsun sıyrılır ve kazanırsın.Ne yaptığını bilmek önemli.

ELÇİN ÖZSOY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RADYOCULUK ADINA BAŞARILI İŞLER YAPIYORSUNUZ  YILLARDIR VE AÇIK RADYO’DA MIXED FOLDER ADINDA BİR PROGRAMINIZ VAR.
RADYO PROGRAMCILIĞI İLE DJ’LİĞİ KIYASLADIĞINIZDA, HANGİSİ KİTLELERE ULAŞMAK ANLAMINDA DAHA ETKİLİ OLUYOR ?

Radyoculuk kariyerimde 8. yılıma gireceğim 2018’de, fakat neredeyse 12 yıldır DJ’lik yapıyorum.
Bu soru çok göreceli olsa da radyo tabii ki kitlelere ulaşmak açısından çok daha önemli.
Yıllardır bu sayede yurtiçi ve yurtdışında kardeşim gibi olan bir çok insan kazandım.
Sesinizi her yerden duyurabiliyorsunuz çünkü, DJ’likte ise Dünya çapında büyük bir isim olmadıkça bu çok zor.Yerel radyoda olsanız bile radyolar artık internetden dinleniyor.

DJ’lik de kitlelere ulaşmak için tabii ki önemli, fakat insanlar benim radyodan sonra DJ’liğimi bilmeye başladılar.Bu sayede de büyük isimlere warm-up yapıp, kalabalık kitlelere ve iyi mekanlara çaldım geçmiş dönemde.Amacım tabii ki daha büyük kitlelere ulaşmak, yurtdışında bir şeyler yapabilmek.
Bir kaç aya Almanya’da bir şeyler yapmaya başlayacağım aksilik olmazsa.

N’OLUR DİREN ADINDA SSC İLE BİR PARÇA YAPMIŞTINIZ DÖNEMİNDE VE ÇOK SEVİLDİ.ÖNÜNÜZDE YAPMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ PROJELER VAR MI  ?

ALBÜM YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ  ?

N’olur Diren’i yaptığımız zaman büyük kitlelere ulaştık.
Aslında radyodan tanısalar da beni büyük bir kısmı da bu şarkı yüzünden biliyor.
Çünkü önemli zamanlar için yazılan bir şarkıydı, bazı televizyonlarda uzun zaman yer etti, çokça paylaşılıp yorum yazıldı.Şarkı söylemeyi hep çok sevdim, yaptığımız bir çalışma var 2 yıl önce başladığımız, yoğunluklardan hala hayata geçiremedik fakat yakında yapacağız.
Onun dışında üstat Cenk Eroğlu ile hazırladığımız iki proje var, bu aralar bunun üzerine çalışıyoruz.
Bunun dışında yakında bana sponsor olacak bir kulaklık markası ile ortak çekeceğimiz bir video olacak.
Belki bir de youtube kanalı projem var.

 

 

 

 

 

 

TÜRKİYE’DE KADIN DJ OLMAK NASIL BİR DUYGU ?

WEB SİTEMİZ İLE İLGİLİ BİR KAÇ SÖZ SÖYLERMİSİNİZ ?

Türkiye’de kadın olmak zaten başlı başına zor. Kadın DJ’ler ülkemizde çok yok.
Fakat Almanya ile görüştüğümüzde “Burada kadın DJ pek yok” diye belirttiler bana.
Bu sadece burası için olan bir şey değil, bu iş biraz erkek egemenliğinde görülüyor.
Dünya çapında kadın DJ’ler  fazla yoktu evet ama çoğalmaya başladı.Özellikle elektronik anlamda güzel işler yapmaya başlayan kadın DJ’ler var olmaya başladı.Belki de Dünya üzerinde bizler gibi yıllardır bu işin başını çekmeye çalışan kadınlar cesaret vermiştir ve o tabu yavaş yavaş kırılmaya başladı.Mekansal olarak bir sıkıntı yaşamadım ki tabii çalıştığım yerlerle de alakalı, kaliteli yerlerle çalışmaya uğraştım.Pop piyasasında yapmış olsaydım belki zorlanacağım şeyler olabilirdi. Bir de dimdik durmak önemli kadın olarak.İşimi yaparken hiçbir zaman kadın olarak kendimi değil işimi göstermeye çalıştım.

Kendimi arka planda bıraktım, insanları gözlemleyip sadece önüme bakıp işimi yaptım.
Nasıl durduğun önemli, bu sebeple sanıyorum bana rahatsızlık veremedi kimse.Bu tamamen kişinin seçimlerine kalmış bir şey, yoksa kadın olup bir şeyler başarmak ne Türkiye’de ne de Dünya’da zor değil aslında.Günümüzde siyasal olarak kadın olmak daha zor hale gelmeye başlasa da, kadın kendini korumayı öğrendikten sonra bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum.10 yılı aşkın gece hayatında bunu yapabildiysem, oluyor demektir. Web siteniz gayet şeffaf ve başarılı bir çalışma olmuş.Zamanla daha da iyi yerlere geleceğine inanıyorum.Ayrıca bana sitenizde yer vermek istediğiniz için çok teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

KÜLTÜR SANAT TURİZM

 

 

 

 

 

Share Button