ERSİAD Başkanı Saim Bahadır

ERSİAD Başkanı Saim Bahadır ile Erzincan  ve  ERSİAD Başkanlığı hakkındaki  Röportajımız

 

 

 

 

 

 

Sayın ERSİAD Başkanım  Saim Bahadır sizi biraz tanıyalım , kendinizi bize anlatırmısınız ?

Saim Bahadır; 1964 Erzincan- Çayırlı doğumluyum.Eğitim ve öğrenim hayatımı İstanbul’da devam ettim.1974 yılından bu zamana kadar İstanbul’da hayatıma devam etmekteyim.İş adamı konumum itibariyle hem İstanbuldayım  hemde memleketimiz Erzincanda  çeşitli yatırımlarım bulunmaktadır.Uzun zamandan bu yana da hem (Erzincan Kültür Eğitim Vakfı)EKEV’de aynı zamanda da (Erzincanlı Sanayici ve İş Adamları Derneği) ERSİAD yönetim kurulunda görev almaktayım.

Sayın Başkanım ; ERSİAD  Başkanı seçildiniz yakın zamanda, Erzincanı temsil eden önemli bir STK’nın Başkanı olmak nasıl bir duygu ve düşünceleriniz nelerdir ?

ERSİAD’da uzun zamandır yönetim kurulunda görev almaktaydım. ERİSAD Başkanı Gülbey Sezgin idi. Gülbey Sezgin başkanın ERSİAD ve Erzincan’a  önemli hizmetleri ve faydaları olmuştur , kendisinin almış olduğu bir karar ile istifasını yönetim kuruluna sunmuştur. Yönetim kurulunun almış olduğu karar üzerine Başkan olmak için yöentim kuruluna müracaatta bulundum. Yönetim kurulumuzun Oy birliği ile alınan karar ile de ERSİAD Başkanlığına seçilmiş bulunmaktayım. ERSİAD önemli bir STK (Sivil Toplum Kuruluşu) ve Erzincan için yararlı hizmetler üreten bir dernektir.Misyonu ve vizyonu olan derneğimiz için elimden gelen gayreti göstereceğime ve hemşehrilerimize faydalı olacağıma canı gönülden inanıyorum.

Sayın Başkanım Erzincan ile ilgili kısa ve orta vadede projeleriniz nelerdir ?

Öncelikli olarak Erzincanın yapısını çok iyi bilmek ve analiz etmek gerekir. Erzincana  katma değer katacak ve istihdamı arttıracak yatırımlar yapılması gerekir. Ayrıca ; Erzincandan göç etmeyide engelleyici projelerde üretmek gerekir. Pek tabiki de Devletin yapmış olduğu yatırımları da unutmamak gerekir. Özellikle , tarım ve hayvancılığı geliştirmek ilk sırada olmadır diye düşünüyorum.Eğer tarım ve hayvancılığı geliştirirsek ilimizin ihracaat konumuna geleceğinden şüphem yoktur.Bu yatırımların da rast gele değil de zaman kaybettirmeyen sonuç odaklı ve istihdama yönelik olması gerekli.Marka olacak ürünler çıkarmalıyız Erzincan için ,  mesela tulum peynirimiz meşhur ama bunu dahada geliştirebiliriz.Tarım ve hayvancılığa yönelik teşviklerden ilimizi daha çok yararlandırmalıyız. Buna bir başka bir örnek vereyim ; Hollanda tarımda hem Avrupa’da hemde dünyada lider ülkelerden biri Konya ili kadar toprağa sahip bir ülke bunu başarabiliyorsa biz neden yapmayalım. ERSİAD ta istanbuldaki erzincanlı iş adamları ile sürekli olarak bir istişare içinde olarak ilimize nasıl katkı sağlayabiliriz, nasıl fayda üretbiliriz bunun içinde olmayız diye düşünüyorum. Sayın T.B.M.M Başkanımız Binali Yıldırım beyinde destek olduğu projelerde katkısı yadsınamaz.En son Binalı Yıldırım Üniversitesi öğrencilerinin yapmış olduğu yenilenebilir  ve  eletrikle çalışan bir araca Valiliğinde desteğiyle yapılmıştır. Bu daha da geliştirilebilir. Bunlar ilimiz gururlandıran önemli projeler ve bunu gibi marka değeri taşıyan , Erzincanın gelişimine  katkı getirecek her şeye  destek olmak gerekiyor.Erzincan bizim gönül sevdamız her zaman,  istanbul’da olmamıza rağmen kalbimizde ve gönlümüzde yeri ayrıdır.

 

 

 

 

 

Sayın Başkanım ; Hem İstanbulda Hem de Türkiyede çok değerli Erzincanlı Sanatçılar var,Türkiye’nin Kültür ve Sanat hayatına yön veren değerli şahsiyetler, bu konuda bir çalışmanız olacak mı ?

Aslında bu konuda çalışma yapması gereken kurulumuz EKEV dir. ERSİAD olarak bizden  bu konuda bir talep olursa neden değerli sanatçılarımız bir araya getirip hemşehrilerimizle buluşturmayalım. Erizncanın yetiştirmiş olduğu çok değerli sanatçıların olması bizede ayrı bir övünç kaynağı olmaktadır.Şunuda belirtmek de isterim ki ERSİAD olarak bir diğer amacımızda Erzincanlı değerli bürokratlarımızı da bir araya getirmek de diğer bir arzumuz.Eğer birlik ve beraberlğimizi  daha sıkı bir şekilde sağlayabilirsek daha güçlü ve zor işlerin üstesinden geleceğimize inanıyorum.En son ağırladığımız konuğumuz Değerli bir bürokrat olan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımızdır. Hemşehrilerine kapısı açık olan Erzincan sevdalısı bir bürokratımız. Erzincan için faydalı olacak her şeye ERSİAD olarak her zaman desteğe hazırız.

 

 

 

 

 

Sayın Başkanım ; Son olarak Erzincanspor ve amatör spor yapan gençlerimize tavsiyeleriniz nelerdir ?Web sitemiz ve Kadıköy Gazetesi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

Sportif olarak baktığımızda ; Erzincanspor’a gereken destek ve yardım yapılıyor. Sayın T.B.M.M Başkanı Binali Yıldırımın desteğiyle iliçte bir altın rafinerisi kulübün sponsorluğu üstlendi. Erzincanspor’un da daha iyi yerlerde görmek en büyük arzumuz dileğimiz. EKEV de bünyesindeki bir çok gencimize burs olanağı sağladık ama gençlerimiz spora yönlendirmek bizim içinde önemli bir görev olmalı diye düşünüyorum. Açıkcası gençlerimizin amatör sporlarla ilgili olmaları gerekir.Kıraathanelerde yada kahve köşelerinde değilde daha çok kendi kişisel gelişimlerine yön verecek alt branş sporlar ile ilgilenmeleri faydalı olacaktır. Bizlerde ERSAİD olarak bu konuda neler yapabiliriz, gençlerimiz kötü alışkanlıklardan nasıl koruyup spora yönlendirebiliriz gibi alternatif katkı nasıl yaratabiliriz gibi çalışmalar yapacağız ve İş adamları olarak da gençlerin bu branşlarda yetişmesi için gereken maddi manevi desteği sağlamak bizim görevimiz.

Web siteniz gayet başarılı özgün ve şeffaf bir web sitesi, Kültür Sanat Turizm isim olarak da önemli başlıkları barındırıyor. Kadıköy gazetenizde keza çok güzel ve kaliteli bir gazete. Kadıköy gibi güzel bir yerde  bu şekilde bir medya yayının olması , Kadıköy ilçesini tanıtan bir  yerel gazetenin Kadıköylüler ile buluşturulması çok başarılı bir çalışma olmuş başarılarınızın devamını diliyorum. ERSİAD olarak da hem web sitenize hemde gazetenize gereken desteğe hazırız. Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz…Tekrar çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

 

 

 

 

 

Share Button