Havana’ya ilk uçak seferi gerçekleşti

Yarım asırlık bir süreden sonra ABD ile Küba arasında ilk uçak seferi cuma günü gerçekleştirildi.

ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesi meyvelerini vermeye başladı. Yarım asırlık bir süreden sonra New York’tan Havana’ya ilk uçak seferi gerçekleşti.

1961’den sonra ilk defa JetBlue hava yolu şirketi JFK Havalimanı’ndan Havana’ya gidiş-geliş uçak seferlerini başlattı. Küba bayrağının yer aldığı uçak, New York ve New Jersey’de yaşayan Kübalıları Havana’ya taşıdı. Uzun yıllardır Küba’daki ailelerinden uzak yaşayan Amerika’daki Kübalılar, artık ülkelerine istedikleri zaman seyahat edebilecek.

New York ve New Jersey eyaletlerinde yaşayan 60 Kübalı, cuma günü Havana’ya uçtu. Uzun zamandır ülkelerine gidemeyen Kübalıların, akrabalarına çok sayıda hediye götürmeleri ise dikkat çekti. Yıllar önce ABD’ye göç etmiş ve burda aile sahibi olan Kübalılar, özellikle çocuklarının Küba’yı ziyaret edip, akrabaları ile tanışmasını istiyor. Uçak seferi ile ülkelerine giden yolcular, “Bundan sonra saklanmadan, ülkemizi rahat bir şekilde ziyaret edebileceğiz.”şeklinde mutlulukların dile getirdi.

ABD ile Küba’nın ilişkileri, Fidel Castro’nun 1959’daki devrimle iktidara gelmesinden kısa süre sonra bozulmuştu. Yaşanan gerginlik nedeniyle ABD’nin Küba’ya 1960’tan bu yana ticaret ambargosu uygulamasına ve Washington ile Havana arasında diplomatik ilişkinin 1961’de kesilmesine neden olmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama Washington’da, Kübalı mevkidaşı Raul Castro ise Havana’da yaptıkları açıklamalarla Washington-Havana arasındaki ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini belirterek, her iki ülkede büyükelçilik açılacağını duyurmuştu.

 

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*