Interrail ile Interbus Arasındaki Farklar

Dünya üzerinde seyahat etmek ve keşfetmek kadar zevkli bir şey daha olduğunu düşünmüyorum. Dışarıdan bakıldığında ”hayat size güzel” dedirten fakat içinde bir o kadar zorluk ve zahmet barındıran Interrail ve Interbus ile seyahat etme farklılıklarını  gelin beraber ele alalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

Interrail’de nerede, kaç gün, nasıl kalacağını sen belirlersin. Bu Interbus’da belirlidir. Konaklama konusunda ikisinin de farklı avantajları vardır. Interbus’ta konaklama yerinin belli olması ve bunu senin için ayarlayan birilerinin olması seyahatte insanı çok rahatlatan bir şey. Hiçbir rezervasyonla uğraşmıyorsun, cebinden ekstra para çıkmıyor vs. Fakat Interrail yaparken de konaklama konusunda şöyle güzellikler var. Canın İspanya’da beş gün kalmak istiyorsa beş gün kalıyorsun, Belçika hiç ilgini çekmiyorsa gitmiyorsun. Yani Interrail’de nereye gitmek istediğin tamamen sana kalmış. İstersen trenle gece yolculuğu yaparak konaklamanı yolculuk esnasında yap. Bu da Interrail’i daha avantajlı kılar.

Interbus’da konaklama, ulaşım dahil ödediğin net bir ücret vardır. Bunun yanında yalnızca kişisel harcamaların için para alman gerekir. Fakat Interrail’de tren bileti hariç başka ulaşım ve konaklama harcamaları da vardır. Konaklamalarda otel/hostel rezervasyonlarını kişisel olarak yaptığın için Interbus kadar ekonomik olamayacaktır. Bunun dışında, yaptığın otel rezervasyonlarında otele vardığında internetten daha farklı fiyatlarla karşılaşman da olası bir sonuç. Genel olarak baktığımızda ise ekstra konaklama sunduğu için Interbus fiyatları Interrail biletine göre daha maliyetlidir.

Interbus’ın açık ara farkla geçtiği bir konudur valiz sorunu. Avrupa’ya giderken hedefiniz tek ülke gezeceğim değilse, valiz sorunu başlı başına bir dert. Sadece bir valizi bile havaalanı otel arası götürmek çok yorucuyken valizle Avrupayı gezmek çok zor. ”Bir sırt çantası alırım yanıma” diyenler olabilir fakat uzun süre ne kadar dayanabilirsiniz bilinmez. Interrail’de ise ülkeye varıp hostele yerleştiğiniz an valizleriniz orada ve siz sadece küçük bir çantayla gezme olanağına sahipsiniz. Ya da tren istasyonlarındaki kilit dolaplarına günlük veya saatlik ücretlerle kilitleyerek büyük yükten kurtulabilirsiniz. Özellikle yazın sıcakta seyahat ediyorsanız bu büyük bir ayrıcalık.

Interbus ve Interrail arkadaşlarınızla gidebileceğiniz gibi tek başınıza da gidebileceğiniz seyahatlerdir. Interbus’da birçok Türk arkadaş bulabilir ve bu arkadaşlığınızı seyahatinizin sonuna kadar götürebilirsiniz. Ayrıca bir otobüs dolusu arkadaşınız olacağını unutmayın. Interrail ise her durakta ve konaklamada başka dostlar edinip bambaşka anılar bırakabilirsiniz. Bu dost kimi zaman yaşıtınız kimi zaman yaşlı biri, kimi zaman da bir köpek olabilir. Interrail’de yabancı arkadaş edinme şansınız çok daha yüksektir.

Interrail’de rotayı kendin belirlerken, Interbus’da senin için belirlenmiş bir rota bulunuyor. Rotanı kendin belirlemek, istediğin yerde istediğin kadar kalmak veya kalmamak istiyorsan Interrail’i tercih etmenizi öneririm. Interrail’de harita bir detayken Interbus’da ise seyahatlerin en çok kafa yorulan kısmı olan rota konusunu profesyoneller hallediyor. Ve Interbus, görmek istemediğin veya sevmeyeceğini düşündüğün bir yere rotaya uymak için gittiğinde ön yargıları da kırıyor diyebiliriz.

Interbus’da otel konaklamalarında kahvaltı yapabiliyorsun fakat diğer öğünler kişiye ait. Interrail’de ise hepsi sana ait. İkisinde de ne bulursan onu yiyorsun 😀 Interbus’da yemek kalabalık bir grup halinde yenildiği için size yemek molasını veya öğünü hatırlatmaktadır. Interrail’de yemek ise bazen unutulabilir. Geziye veya yolculuğa daldığınız bir sırada aniden acıkabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda atıştırmalık birkaç yiyecek bulundurmalısınız.

 

 

 

 

 

 

İnterbus’da tüm şehir içi turistik yerlerin ulaşımı tur şirketine ait oluyor. Interrail’da ise kendi imkanlarınla gidiyorsun. Ancak tren istasyonları genelde şehir merkezinde bulunduğu için bu çok da zor ve maliyetli olmuyor. Tek zorluk sırt çantanızı bir an evvel güvenli bir yere koyup gezmeye başlamanız olacaktır. Bunu da genellikle tren istasyonlarındaki kilit dolaplarına veya konaklayacağınız hostel/otele bırakmanız olacaktır.

Interbus’da turun verdiği belli saat aralığında özgürce istediğin yerlere gidebiliyorsun. Tam anlamıyla toplu gezmek pek olmuyor. Örneğin öğlen saat 3’te dağıldıysanız gece 2’de meydanda buluşalım deniyor ya da o gece otelde kalınıyorsa isteyen istediği saate kadar dışarda kalabiliyor. Interrail’de ise böyle bir zaman sınırlaması yok. Tamamen özgürsün. Bir yeri çok beğendiysen veya orada saatlerce gezmek istiyorsan en ince ayrıntısına kadar geziyorsun. Interbus bir nevi fragman tarzı oluyor bu konuda. Çünkü çok fazla ülkeyi kısıtlı bir zaman diliminde geziyorsunuz.

Interrail’de trenle ulaşım sağlanırken Interbus’da bu otobüs ile oluyor. Otobüsün sık sık mola vermek gibi bir avantaj sağladığını söyleyebiliriz fakat tren yolculuğunun verdiği his bambaşka. Sabah uyandığında gözlerini trende açmak ve raylardan çıkan o sesi duymak yüzünde bir gülümsemeye sebep oluyor. Bunun yanında, Interbus yolculuğunda aynı kişilerle aynı otobüste tur sonuna kadar yolculuk ediyorsun ve tanımak güvenmek gibi imkanların oluyor fakat Interrail’da bu böyle olmadığı için biraz tehlikesi bulunmaktadır.

Interbus ve Interrail arasındaki en büyük fark da bu zaten. Adı üstünde biri bus (otobüs) biri rail (tren yolu) ile ulaşım imkanı sağlıyor. Interrail’de her seferinde bilet göstermelisin.

Interrail’de hiçbir yaş sınırlaması yoktur. Fakat 28 yaş altı ve 60 yaş üstü senior gezginler dediğimiz kesime indirim uygulanıyor. Interbus’da ise yalnızca 18-38 yaş aralığında olan kişiler katılabiliyor. Fakat 18 yaş altı ve 38 yaş üstü kişiler için %5 kontenjan bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*