İstanbul Spa Wellness Merkezleri

SPA WELLNESS :
Spa Latince ‘’Salus Per Aquam’’ teriminin baş harflerinden oluşmaktadır. ‘’Su ile gelen iyilik/sağlık’’tır. Bu terim genel anlamda sağlık, zindelik, estetik, güzellik ve iyileşmeyi suyun iyileştirici gücüyle kazanmayı ifade etmektedir. Roma döneminden bu yana termal ve deniz suyunun ağırlıklı olarak kullanıldığı vücut bakımı ve tedaviler için kullanılmaktadır.Çeşitli masaj ve yağlarla yapılan spa kültürü 3000 yıllık bir geçmişe dayandığı bilinmektedir.

Hotel-Funimation-Borik-11

 

 

 

 

 

 

 

Spa yaklaşık 3000 yıl önce Roma İmparatorluğu döneminde oluşmuştur. O zamanlar insanlar suyun rahatlatıcı, gençleştirici ve iyileştirici özelliklerinden faydalanmak amacıyla Roma spa’larına gidiyorlardı. Suya tamamlayıcı olarak çeşitli bitki özlerinin kullanıldığı masajlar ve bakımlar uygulatıyorlardı. Spa’lar o dönemin gündelik hayatında sadece kişisel bakım açısından değil, sosyal bir aktivite olarak da önem kazanmıştı.

spa-wellness-3

 

 

 

 

 

 

Kökeni eski Roma, Anadolu, Hindistan ve Uzakdoğu uygarlıklarına dayanan ruh-zihin-beden sağlığını koruyan, hastalıkları önleyen, yaşamı nitelikli kılan yöntemler günümüzde güzellik kavramının öne çıktığı Spa merkezlerinde uygulanmaktadır.Eski zamanlarda insanlar fiziksel ve psikolojik sorunlarını gidermek için kaplıcalara, ılıcalara giderken günümüzde otellerdeki ve spa kulüplerindeki ‘’Day Spa’’larda stres atmakta, beden ve ruhu dinlendirmektedirler.

Masaj Hakkında Bilgi :

 

MASAj vücut üzerindeki değişik yerlere (kaslara, deriye, yüze, kollara, bacaklara, gövdeye) ağrı gidermek, kan dolaşımını hızlandırmak, yorgunluk maddelerini parçalamak, deri üzerindeki hücreleri canlandırmak için elle, ya da aletle yapılan hareketlerdir. Canlı bir organ üzerine yapılacak bu hareketler için en uygun vasıta muhakkak ki insan elidir.

MASAJ-~1

Tarihin derinliklerinden günümüze kadar gelen bilgilere göre, insanlar çok eskiden beri masajı tedavi için kullanmışlardır. Mısırlılar, Romalılar devrinde, özellikle Batı Anadolu’da kurulan sağlık merkezlerinde çeşitli banyolardan sonra hasta organların masajla tedavi edildiği bir gerçektir. Bugün, eski medeniyetlerin kalıntılarından insanların bu konuda ne kadar ileri gitmiş olduklarını kolayca anlıyabiliyoruz. Eski Roma’da süt banyolarından sonra yumuşamış deri üzerine yapılan masajlarla kadınların güzelliklerini devam ettirmeye çalışmaları bu-günkü güzellik enstitülerinin dayandıkları esaslı temellerden biri olmuştur.

Eskiden masaj hareketleri çok aşırı, karışık şekilde yapılarak hasta üzerinde mânevi bakımdan da etkisi olmasına çalışılırdı. Bugün insan vücudunun anatomisi, fizyolojisi tam olarak bilindiğinden artık en sade, en faydalı hareketlerle masaj yapılmaktadır.

Share Button