Malta – Türkiye arasında yeni bir sayfa açılıyor…

Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca, Malta Turizm Bakanı Konrad Mizzi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda iki ülke arasında işbirliği ve üyelik anlaşması imzalandı.

Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Malta Cumhurbaşkanı Preca ve Malta Turizm Bakanı Mizzi, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un katıldığı toplantıda; FIJET ve ATURJET Yönetim Kurulu Üyeleri, Akdeniz Turizm Vakfı Üyeleri, Türkiye’nin önde gelen turizmcileri ile Malta’nın turizm otoriteleri bulundu. Türkiye Malta İş Konseyi Turizm Forumu’nda iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik, turizm alanlarında işbirliği fırsatları ele alındı.

Moderatörlüğünü yaptığı turizm forumunda sektör temsilcilerinin karşılıklı işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Akdeniz Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Barbaros Kon; toplantı sonucunda Bakan Ersoy ve Bakan Mizzi huzurunda imzalanan anlaşma ile karşılıklı işbirliği çalışmalarının yeni bir aşamaya taşındığını aktardı. Türkiye Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ve Uluslararası Down Sendromlular Federasyonu arasında her iki ülke bakanının gözetiminde işbirliği ve üyelik anlaşması imzalandığını açıkladı. 


Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca

PRECA: TÜRKİYE BÖLGEDE BARIŞ KATALİZÖRÜ GÖREVİ ÜSTLENDİ 
Türkiye ve Malta arasında yüzyıllarca öncesine giden, halkların paylaştığı ortak bir tarih olduğunu aktaran Malta Cumhurbaşkanı Preca, “Ülkelerimiz epeyi yol kat etti, bu fırsatta bunu görebiliriz. Son birkaç on yıldır geliştirdiğimiz karşılıklı ilişkiler karşılıklı fayda getiren ortaklıkları ortaya koydu ve hükûmetlerimizin karşılıklı iradeleri sayesinde bunu gördük. Özel sektörlerimizin ve paydaşlarının gayretleri daha da devam etmekte, zaman içinde bu ortaklıkları iki halkın da faydasına olacak şekilde daha da güçlendirdik ” diye konuştu. 
Malta Cumhurbaşkanı Preca Türkiye’nin bölgesinde diyalogu tesis etmeye yönelik gayretlerini takdirle karşıladığını belirterek, “Türkiye, güvenlik ve bölgedeki barış için bir katalizör görevi üstlenmeye çalışıyor. Hükûmetiniz ve sizin gayretleriniz milyonlarca sığınmacı ve göçmenin, mültecinin ayrıca sığındığı bir yer oldu ülkeniz, bunun için de takdirlerimizi iletmek istiyoruz. ” dedi. Malta’nın Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki diyalog sürecini desteklediğini belirten Malta Cumhurbaşkanı Preca, Malta’nın hem vizyonu, hem misyonu gereğince Avrupa Birliği’nin genişleme sürecini desteklediğini kaydetti.

TÜRKİYE MALTA ARASINDA YENİ DÖNEM BAŞLANGICI 
Malta Cumhurbaşkanı Preca’nın Türkiye’ye resmî ziyarette bulunan ilk Malta Devlet Başkanı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu tarihî ziyaret vesilesiyle iki ülke siyasi ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığına olan inancını dile getirdi. 

Türk şirketleri son yıllarda Malta’da inşaat, altyapı, turizm ve mali hizmetler gibi alanlarda önemli yatırımlara imza attığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Firmalarımız pek çok projeyi başarıyla hayata geçirdi. Fırsat verilmesi halinde Türk şirketleri, tüm dünyanın takdir ettiği birikim ve hizmetleri ile Malta’ya da önemli katkılarda bulunabilecektir ” dedi. Türk ve Maltalı iş adamlarının bu imkanları değerlendirerek, daha fazla yatırıma, ticarete, iş birliklerine dönüştürmelerinde büyük faydalar olduğuna inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaret hacmini 2 milyar dolara çıkarma iradesinin her iki ülke yöneticilerinde mevcut olduğunu, ilk etapta bu miktarı 1 milyar dolara çıkarma kararlılığında olduklarını vurguladı. 

UÇAK SEFERLERİNİN ARTMASINI İSTİYORUZ 
Malta Cumhurbaşkanı Preca’dan Türk firmalarına gereken desteği vermesini özellikle temenni ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Hava Yollarının günde 2 kez düzenlediği İstanbul-Malta uçuşlarının da ülkeleri birbirine yakınlaştırdığını, bu seferlerin artması noktasında taleplerin bulunduğunu söyledi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malta Cumhurbaşkanı Preca ile görüşmelerinde başta enerji alanında olmak üzere kültür, turizm, eğitim, sağlık ve denizcilik alanlarında ikili ilişkileri daha ileriye götürme konusunda mutabık kaldıklarına dikkati çekti. 

“MALTA, TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYOR.. 
Görüşmelerde bölgesel ve uluslararası konuların da gündeme geldiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz coğrafyasında farklı kültür ve medeniyetlerin kesişim noktasında yer alan iki ülkenin birçok risk, tehdit ve sınamada benzer yaklaşımlara sahip olduğunu gördüklerini, önümüzdeki dönemde siyasi, ekonomik ve insani sorunların menfi etkileri karşısında gerek ikili düzeyde, gerekse ortak platformlarda Türkiye ve Malta’nın birlikte hareket etmesi yönünde arzuları ifade ettiklerini kaydetti. 

Malta’nın, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin güçlü savunucularından birisi olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle, özellikle bundan sonraki süreçte de Avrupa Birliği’yle ilişkilerimizde bu desteklerinin devam edeceğine inanıyorum. Burada Avrupa Birliği’yle vize serbestisi ve Gümrük Birliği güncellenmesi, Malta’yla ilişkilerimize daha fazla hizmet, yatırım ve turizm olarak yansıyacaktır. ” şeklinde konuştu. 

SAĞLIK TURİZMİNDE İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ… 
Malta ve Türkiye arasında yeni yatırımlarla ilgili görüşlerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin müteahhitlik sektöründe çok güçlü olduğunu, turizmde de Türkiye’nin kendisini ispat ettiğini vurgulayarak turizm, dil eğitimi, savunma sanayi, ilaç sektörü alanlarında işbirliğinin yapılabileceğini söyledi. Türkiye’nin sağlık sektöründe fiziki altyapısının çok iyi durumda olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık turizminin de işbirliği yapılacak alanlardan olabileceğini anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malta ile yenilenebilir enerji alanında da iş birliği yapılabileceğini belirterek, rüzgar ve güneş enerjisi konularında Malta ile sektörel bazda görüşmeler yapılabileceği bilgisini verdi. 

Kaynak: turizmhaberleri.com 

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*