Oktoberfest in Germany

Our Fest celebrates its German heritage through Oktoberfest. Oompah at its best. German music, food and drink, artisans, children’s area and family fun.

1818638779

 

 

 

 

 

bd01b55f4ef26eabcf8f

 

 

 

 

 

 

 

 

Oktoberfest ya da Türkçe çevirisi ile Ekim Festivali, Almanya‘nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde her yıl eylül ayının son günleri ve ekim ayının ilk günlerinde düzenlenegelen, 2 hafta süren bir festivaldir. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih kentindeki en ünlü olaydır.

f-BRI-oktoberfest-a-201409221-960x635

Festival, Münih’in güneybatısındaki Theresienwiese bölgesinde düzenlenmekte. Buraya U4 veya U5 metro hattı ile ulaşılıyor. Theresienwiese bölgesinin festival alanı olmasının hikayesi de şöyle. 13 Ekim 1810 yılında Prens Ludwig ve Prenses Therese evlenmiş ve kutlamalar için bölge halkı Theresienwiese denilen açık alana davet edilmiş. Burada eğlenceler, at yarışları filan yapılmış. Daha sonra yılın bu zamanı aynı eğlenceleri tekrarlamak bir gelenek halini almaya başlamış. 1818’de ilk atlı karınca kurulmuş. Ufak tefek bira standlarında insanlar içkilerini içip eğlenirlermiş. At yarışları artık yapılmıyor. Bugün Theresienwiese bölgesinde rengarenk çadırlar kuruluyor. Tavuk, sosis, domuz eti, şekerlemeler, bretzel gibi Alman yiyecekleri ve tabii ki tonlarca bira tüketiliyor. Almanca şarkılar eşliğinde herkes inanılmaz eğleniyor bu çadırlarda. Yeme-içme dışında bir de lunapark gibi eğlence kısmı var festivalin. Çarpışan arabalar, dönme dolaplar adını bilmediğim ama insanları çığlık çığlığa havalara uçuran bir dolu zamazingo var… Yani ye, iç, şarkı söyle, dans et, lunaparkta çocuklar gibi eğlen – hepsi mümkün Oktoberfest’de…

Oktoberfest, 10 bin kişilik “Schottenhamel” çadırında Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına musluk çakması ile başlıyor. Bu festival için özel olarak mayalanan Oktoberfest birası koyu renkli ve sert bir bira. Bu bira ilk önce Bavyera Başkanına ikram ediliyor, sonra da  binlerce kişiye sunulmaya başlanıyor.

Festival programları günlük olarak “oktoberfest.de” sitesinde ilan ediliyor.

Festivalde sadece Münih yapımı olan biralar satılıyor. Yıllardır Oktoberfestbier üreten 6 firma şunlar:

  • Augustiner-Bräu
  • Hacker-Pschorr-Bräu
  • Löwenbräu
  • Paulaner-Bräu
  • Spatenbräu
  • Hofbräu-München

Oktoberfest birasının %5 ile 6 civarı alkol içermesi gerekiyormuş, yani bizdeki biraların ortalamasından biraz daha yüksek… Ayrıca dünyanın diğer ülkelerinde de Oktoberfest kutlamaları adı altında çeşitli kutlamalar da yapılmaktadır.

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*