Rusyadan açıklama

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-01-16 07:00:46Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comuni²®jod

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın hazırladığı taslakta Türk firmalarına ‘İstisnai durumlar’ yöntemiyle yasak yumuşatılıyor…

 

Rusya, uçağını düşürdüğü için Türkiye’ye yönelik alıp uygulamaya koyduğu yaptırım kararları çerçevesinde ülkesindeki Türk firmalara getirilen faaliyet yasağını yumuşatma  yönünde  düzenlemeye gidiyor.Alınması  düşünülen düzenlemede, ‘Sunulan hizmetlerin başka yoldan karşılanamaması durumunda ‘özel izin’ ile Türk firmalarla iş yapılmasına müsaade edilecek.
Türkiye ile mevcut ekonomik bağların kopartılmasının Rusya’ya ek maliyet getireceğini hesaplayan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rusya hükümetine Türkiye ile ilgili yeni bir “İstisnai durumlar” tasarısı hazırlayıp yayınladı.
Perşembe akşamı Rusya Federal Yönetmelik fihristinde yayınlanan taslağa göre gerektiğinde yaptırım alanına girse bile Türk şirket ve firmalarına Rusya ile iş yapmalarına izin verilmesi öngörülüyor.
Taslağa göre Türkiye dışında başka kaynaklardan sağlanması imkansız veya Rusya’daki yerli üretimin ciddi ek maliyet getireceği durumlarında Türk şirket ve firmalarının ürün ve hizmetlerinden yararlanılabilecek. Bu kategoriye hangi Türk menşeli mal ve hizmetin dahil edileceği ise Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı bünyesinde diğer ilgili bakanlıklarla ortaklaşa kurulacak karma komisyon belirleyecek.
Böylece hangi Türk şirketinin Rusya ile çalışabileceği bürokratlar tarafından seçmece karara bağlanabilecek. Taslağın Rusya hükümeti tarafından onaylanarak yürürlüğe girmesi durumunda imtiyazlı Türk şirketlerinin Rusya’da ayrı bir sicil kaydı da oluşturulacak.
Söz konusu taslağın Rusya hükümeti tarafından kabul edilmesini talep eden Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, böylece Rusya ulusal güvenliğini ilgilendiren alanların da zarar görmeyeceğini savunuyor.

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*