Schengen vizesi

Paris saldırıları Schengen’i zora mı sokacak ?

129 kişinin öldüğü geçen haftaki Paris saldırıları, Avrupa Birliği’nin en önemli başarılarından biri olan serbest dolaşım tanıyan

Schengen uygulamasına ağır darbe vurdu.

Schengen dış sınırlarında, serbest dolaşım hakkına sahip AB ve AB dışı ülke vatandaşları da kontrolden geçirilecek.

 

schengen-pasaport-pozitif-turistik-servis-vize-online-onlinevize-vizeonline-pasaport-passport-schengen-schengen-vizesi-online-vize-vize-online-vize-al-ülke-vizeleri-www.onlinevize.com-copy

 

 

 

 

 

 

Paris saldırıları, yürürlüğe girdiği 1995’ten bu yana Avrupa Birliği’nin en önemli başarılarından biri olarak gösterilen Schengen alanına ağır darbe vurdu.

Hürriyet’ten Güven Özalp’in haberine göre Türkiye’nin de aralarında bulunduğu üçüncü ülke vatandaşlarına, zaman zaman aşırıya kaçan sıkı kontrol uygulanan Schengen alanının dış sınırlarında bu sisteme dahil olan 26 (22 AB, 4 AB dışı) ülkenin vatandaşları için de duvarlar yükseliyor.

Brüksel’de Fransa’nın talebi üzerine olağanüstü nitelikli bir toplantıda bir araya gelen AB içişleri ve adalet bakanları,

‘serbest dolaşım hakkından yararlananlara da’ derhal sistematik ve koordineli kontrol uygulanması kararı aldı.

Mevcut Schengen sistemi bazı koşullar altında üye ülkelerin vatandaşlarına sistematik kontrol uygulamasına olanak tanısa da bu geçici süreyle yapılabiliyor.

TÜRKİYE’Yİ DE ETKİLEYECEK

Fransa’nın talebi üzerine Schengen sınır kontrol sistemleri güncelleştirilecek, Interpol’ün de aralarında bulunduğu veri tabanlarıyla bağlantı yaygınlaştırılacak.
Toplantıdan çıkan kararların etkisi sadece AB vatandaşlarına kontrolün devreye sokulmasıyla sınırlı kalmayacak.

Her ne kadar kâğıt üstünde belirtilmese de kararın, uygulamada diğer ülke vatandaşlarına,

özellikle de Türkiye’nin de aralarında bulunduğu hassas bölgelerden gelenlere yönelik kontrollerin daha da sıkılaştırılması sonucunu doğurması bekleniyor.

Şu aşamada AB’nin dış sınırlarında birlik vatandaşlarının pasaport ya da kimlik kartları sadece “gözle kontrole” tabi tutuluyor.

Schengen’in iç sınırlarındaki kontrollerine yönelik şu aşamada radikal bir değişiklik söz konusu değil.

Bununla birlikte Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, “Fransa, sınırlarındaki kontrolleri terör tehdidi gerektirdiği sürece devam ettirecek” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*