Turgut Torunoğullarından ekonomiye alternatif çözüm

Avrupadaki   Türk  Toplumu olarak ; Türkiye ekonomisine  alternatif ve  ciddi  bir kaynak.

Edelstaal   Yönetim  Kurulu  Başkanı  Turgut  Torunoğullarından Türk ekonomisine alternatif çözüm ;

Edelstaal   Yönetim  Kurulu  Başkanı  Turgut   Torunoğulları  olarak; Öncelikle  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a  ve Hükümetimizin  değerli  bakanlarına  Avrupadaki  Türk  Toplumuna  göstermiş  oldukları  yakın  ilgi , alaka  ve  desteklerinden  dolayı  ayrıca  teşekkür  ediyorum. Avrupa  Türk  Toplumu  olarak   yapmış  olduğumuz  bir  çok  toplantı  ve  çalışmalar  ile  bir  çok  hakkımızı  kazandık.

EDELSTAAL YÖNETİM KURULU BAŞKANI TURGUT TORUNOĞULLARI

Son  dönemlerde  ise bazı  kazanılmış  haklarımızı  kaybetmiş bulunmaktayız.  Örnek vermek gerekirse; Yurtdışından  ülkemize araba   getirme   2  yıla çıktı. Bununla  ilgili bir çalışma başlattık. Malesef ,  bu  kanun  ile  ilgili  bir  boşluk  bulunmaktadır. Araba  kanunu  ile ilgili   bilgi  ve   donanım  eksikliği  olan personeller ,  bu  kanun  getirmiş  olduğu  çok  ağır  cezai  yaptırımları  mevcuttur.

Biz    Avrupa    Türk   Toplumu  olarak  hükümetimize  alternatif  bir  proje  sunuyoruz. Bugün; Avrupa’da  940.000  Türk  ailesi  yaşıyor  ve ciddi  bir  Türk  nüfusu  mevcuttur. Avrupa  ülkelerinde  bu nüfusun yaklaşık olarak   %40    emekli olacaktır.  Bunun  yanı sıra  1  milyon  soydaşımız   emeklidir. Bu  nüfusun  200.000 ‘ i  arabasını  Türkiye’ye getirse  yani  aşağı  yukarı  bir  rakam  vermek  gerekirse  ortalama  200- 300  bin  arabayı  ülkemize  bırakırsa Türkiye  için  ciddi  bir  kaynak olacaktır. Tabiki  bu  bir  fikir  ve projemiz uygulanır  yada  uygulanmaz  son  karar  , takdir hükümetimizindir.

Bu projemizi  daha net açıklarsak ;  Hükümetimiz  gurbetçilerimize  özel bir  trafik  plakası  yapabilir. Bu trafik  plakasını  20 – 30  bin euroya   gurbetçilerimize  satabilir. Yurtdışından  getirdiğimiz  araba için  sadece  o plakayı  kullanmış  oluruz.  Araba  3  ile 5  sene sonra  ülke dışına  çıksa bile  yine  ülkemize  girişte  o plakayı  kullanmış oluruz.  Tek  seferde bu  araba  plaka  satışı  ile  hem  devletimize  hem de  ülke  ekonomisine  ciddi  bir  kaynak   sağlamış  oluruz.

İkinci olarak da ; Getirilen  arabanın  markası  ve  cinsine  göre Türkiye’de  kaldığı süre zarfında  vergi ve  sigortasınıda  ödeyerek  ikinci  bir  ek  kaynak  olacaktır.  Projemizi  kısaca  özetlersek ;  Bu şekilde bir  çalışma  olursa   devletimize  13-14 milyar  euro  tutarında ciddi  bir  kaynak olacak , Avrupada  yaşayan  gurbetçilerimiz  içinde  bu  sorun çözülmüş  olacaktır. Eğer  bu  proje  gerçekleşirse  ülkemiz ekonomisine  çok  büyük  katkı  sağlamış  olacaktır.

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*