Turizmde etkili içerik pazarlama stratejisi!

Dijitalleşme her sektörde kendini yoğun bir şekilde hissettirmeye başladı. Daha çok müşteriye ulaşmak isteyen ve bu yönde pazarlama politikası geliştiren turizmcilerin en yeni stratejisi ise ‘içerik pazarlaması’ oldu. İşte turizm işletmeniz için etkili bir içerik pazarlaması stratejisi oluşturmak istiyorsanız atmanız ilk 3 önemli adım…

 

Son zamanlarda sıkça duyulan ve seyahat acenteleri dışında oteller tarafından da kullanılan bu yeni pazarlama tekniğini olan içerik pazarlaması konusunda otelcilere yön vermek isteyen Dijital Pazarlama Uzmanı Melody Ciria’nın otellere yönelik içerik pazarlaması ile ilgili makalesini dikkatinize sunuyoruz:

“Bir işletme veya otel markası ile ilgili oluşturulan metin, sadece müşteri ve işletme arasında iletişim kurmaya yarayan ve dikkatlerini çekmeye dönük oluşturlan bir yazıdan ibaret değil ayrıca potansiyel tüketiciyi bir yan sokaktaki otel yerine kendi otelinizi tercih etmesini sağlamanızda kullanacağınız yaratıcı ve etkileyici bir pazarlama tekniğidir. Bunun için ise inandırıcı, saygın ve etkileyici bir içerik oluşturmak tüketiciye tatilini neden sizin otelinizde geçirmesi konusunda gerekli bilgileri vermeniz gerekmektedir. İçerik pazarlama stratejisi geliştirmek isteyen otellerin atması gereken ilk 3 adım ise şu şekildedir:

1) Websitesi

Uluslararası pazar araştırma şirketi GfK’nın yapmış olduğu araştırmaya göre, seyahat planı yapan kişiler araştırmaları boyunca seyahatle alakalı ortalama 22 websiteyi ziyaret ediyor. İşletmenize ait görseller her ne kadar hala önemli olsa da otelinizin sahip olduğu imkanları anlatmanın ve tatilcinin merak ettikleri soruları cevaplamanın en etkili yolu oluşturacağınız yazı olacaktır. Neredeyse bütün otellerin ve büyük otel markalarının ortak sorunu ise websitelerinde genel ve motomot bilgi paylaşımı yapıyor olmaları. Diğeri ise çok net bilgi vermemeleri. Oteliniz için bir websitesi oluşturduysanız ve içeriğinizle diğer işletmelerden farklı olmak istiyorsanız her müşteri tarafından öncelikli unsur olan netliğe önem vermeniz olacaktır.

2) Sosyal Medya İçeriği

İçerik pazarlama noktasında ikinci adım ise marka stratejinize uygun sosyal medya içeriği oluşturmanız. Websiteniz için izlediğiniz adımları işletmenizin sosyal medyası için de izlemeniz gerekiyor. Wifi, bedava kahvaltı veya gece vereceğiniz partilerinize yönelik bir içerik oluşturarak potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek birçok soruya cevap vermeniz gerekiyor. Websitesi oluşturma aşamasında cevap verdiğiniz bu soruları uygun görsellerle ve Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlarda belli aralıklarla paylaşmanız gerekiyor. Sosyal paylaşım sitelerinde post paylaşmanın en verimli olduğu zaman dilimlerini takip ederek oluşturacağınız takvim ile daha programlı ve etkili bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca paylaşımlarınızın sadece işletmenize yönelik olmamasına dikkat etmelisiniz. Otelinizin bulunduğu lokasyon, tatilseverlerin geldikleri takdirde katılabilecekleri organizasyonlar ve bilmeleri gereken bilgilerin yer aldığı postlar paylaşmanız içeriğinizin ve paylaşımlarınızın hem dikkat çekici hem de çeşitli olmasını sağlayacaktır. Unutmayın ki uzmanlar paylaşımlarınızın %80’inin çevre; %20’sinin ise otelinizin sunduğu hizmetleri içermesini tavsiye ediyor. Öte yandan paylaşımlarınızda kullanacağınız hashtag’ler de hedeflediğiniz müşteri kitlesine en kısa sürede ulaşmak ve işletmenizi veya otel markanızı doğru konumlandırmak noktasında çok büyük öneme sahip.

3) Blog

Websitenizde oluşturacağınız ve online pazarlama stratejinizin en önemli unsuru ise ‘blog’. Bloglama olarak tabir edilen ve düzenli olarak websitenize içerik girmenize yardımcı olan bu araç sayesinde websitenizin ziyaretçi trafiğini artırabilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken şey ise blog oluşturuken pek çok dikkat çekici konuyu tespit edip potansiyel kitleye yönelik içerikler yaratmak olacaktır. Sadece otelinizi ilgilendiren konulara değil, bölgede yer alan restoran, plaj, konser ve alternatif spor aktiviteleri gibi konulara da değinmeniz faydanıza olacaktır. Bu şekilde sadece Google’de üst sıralara çıkmakla kalmayacak daha geniş kitlelerin dikkatini çekmeyi başaracaksınız.”

Kaynak Haber : turizmdebusabah

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*