Turizmde oteller arası rekabet

Son dönemde sürekli artan sayıda tatilci, seyahatleri sırasında doğanın korunmasına ve otellerin bu sosyal sorumluluğa uygun hareket etmesine önem gösteriyor. Bu sebeple diğer işletmelerle birlikte, otellerin de doğayı koruma ve enerji tasarrufu konusunda stratejik planlama yoluna gitmesi gerekiyor. Bunun yolu da hem inşa hem de işletme sırasında ‘yeşil’ kritiklere dikkat etmekten geçiyor.

 

 

TopHotelProjects, bu konuya dair bir rapor yayımlayarak dikkat edilmesi gereken hususları şu başlıklar altında topladı:

*İlk etapta, biogaz, talaş yakıtlı ya da fotovoltail sistemler gibi doğa-dostu sistemlere yatırım yapılmalı

*Mutfaktaki pişirme sistemleri ve ısınma-soğutma sistemleri için enerji verimini göz önünde bulunduran yatırımlarda bulunulmalı

*Otelde bulunan tüm elektrikli cihazların elektrik tüketimi kontrol edilmeli ve her cihaza bu tüketimi gösteren göstergeler takılmalı

*Kullanımda olmayan tüm elektrikli cihazlar kapatılmalı

*Tesisin her yerinde enerji tasarruflu aydınlatma ürünleri kullanılmalı

*Tuvaletler gibi sürekli kullanılmayan bölgelerde hareket sensörlü aydınlatma kullanılmalı

*Sifon sistemlerinde eski sistemlerin terk edilip tasarruflu cihazlara geçilmeli

*Sıcak suyun 2-3 derece soğutulması

*İnşaat ısıtıcıları yeni tarz infrared ısıtıcılar ile değiştirilmeli(3 derece daha serin)

‘YEŞİL OTELLER’ DAHA FAZLA REZARVASYON ALIYOR

Otelinizde bu değişiklikleri gerçekleştirmeniz anında kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Çünkü araştırmalar örneğin TripAdvisor’un ‘Green Leaders’ (Yeşil liderler) sertifikasına ya da ‘Green Sign’, ‘Green Certified’ ünvanına sahip otellerin daha fazla rezervasyon aldığını gösteriyor.

YENİ OTELLERLE BAŞ ETMEK İÇİN YATIRIM YAPILMALI

Şu anda dünya çapında yapım aşamasında olan 5 bin 600 otel bulunuyor. Ayrıca Avrupa’da pek çok yeni otel kendi elektrik istasyonlarını kuruyor ya da müşterilerine elektrikli limuzin hizmeti sunuyor. Şu an işletmede olan oteller, bu otellerle baş etmek istiyorlarsa enerji tasarrufu yapmaları ve çevre dostu olmaları oldukça önemli.

TopHotelProjects, tüm dünyada sürdürülen otel inşa yapım süreçleri ve otel zincirlerinin faaliyetleri hakkında veri toplayıp bunları değerlendiriyor. Üyelerine, tüm büyük otel projeleri, restorasyonlar ve büyümeler hakkında bilgi veriyor. TopHotelProjects’in online veritabanında, şu anda 5 bin yapım aşamasında ya da onaylanmış otel projesi ile 1.800 otel markası hakkında bilgiye ulaşmak mümkün.

Comments

comments

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*