Yoga eğitmeni Akif Manaf

Yoga Eğitmeni Akif Manaf ile Röportajımız

13565435_963709010408829_1286725177_n

 

 

 

 

 

 

 

Son kitabı  “Mutluluk Nedir ve Nasıl Mutlu Olunur?” kitabında

………“Senin özündeki koşulsuz sevgi uyanınca nedensiz mutluluk da ortaya çıkacaktır. İnsanlar mutsuz çünkü mutsuzluğun sorumluluğunu kabul etmekten korkuyorlar. Korkuyorlar çünkü kendilerine güvenmiyorlar ve kendilerine güvenmiyorlar çünkü yaptıkları onları mutsuz ediyor. İnsanlar mutlu olmak istiyorlar ama onları mutsuz eden eylemleri de ortadan kaldırmak istemiyorlar. Bu kesinlikle bilimsel bir yaklaşım değildir. Birey mutsuzluğunun sorumluluğunu kabul edince nedensiz mutluluk özünden fışkırmaya başlayacaktır.”……

Akif Manaf bize kendinizden bahseder misiniz ? 

Merhabalar, Uluslararası Yoga Federasyonu`nun Başkanı, aynı zamanda bir dünya markası haline getirdiğimiz, yurtiçi ve yurtdışı yüze yakın merkezi bulunan Yoga Academy`nin kurucusuyum.  Yoga üzerine yayınlamış 40 kitap ve pek çok DVD çıkardık, bir yandan da Orijinal Yoga Sistemi dersleri vermeye devam ediyorum. Her ay doğada düzenlediğimiz Yoga Festivallerimize tüm Dünyadan katılımcılar geliyor, bunun dışında yılda dört kez yaptığımız Yoga Şölenlerimiz ve yine dört kez yaptığımız Yoga Şenliklerimiz var. Yani Yogaya adanmış bir hayat yaşıyorum.

 

15.1.b

 

 

 

 

 

 

 

Yoga konusunda uzmansınız , yoga ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Kısaca, Yoga 8 basamaklı fiziksel, zihinsel, duygusal bir dönüşüm aracıdır diyebiliriz. Fakat günümüzde maalesef Yoga çok suistimale uğramıştır ve çok fazla türe ayrılmıştır, oysa Yoga tek bir kaynaktan ortaya çıkan en kadim bilimdir. Yani Yoga Yogadır, o Yoga bu Yoga demek olayı gerçeğinden, orijinalinden saptırmaktır. Eski Yoga metinlerinde, Üstadlar Yoganın orijinal kaynaklara göre yapılması gerektiğini, içinden birşey eksiltilmemesi ya da eklenmemesi gerektiğini söylemişler. Biz de bu şekilde yapıyoruz ve bunu belirtmek ve Yoganın orijinal halini bugün uydurulmuş Yoga türlerinden ayırmak için uyguladığımız sisteme Orijinal Yoga Sistemi diyoruz.

Orijinal Yoga Sistemi 8 basamaktan oluşur, bunlar evrensel ve kişisel eylem prensipleri, bedeni canlandıran ve sağlıklı kılan hareketler oluşan duruşlar,  akciğerleri geliştiren nefes teknikleri, derin gevşemeyi sağlayan gevşeme teknikleri, zihni toparlayan, sakinleştiren, tek odaklı hale getiren ve zihni aşmayı sağlayan konsantrasyon- mediatsyon ve üstün meditasyon tekniklerinden ibarettir.

Her basamakta milyonlarca teknik vardır, kişi kendi ihtiyacına göre gerekli teknikleri belirli bir sıralama  ve düzen içinde uygulamalıdır. Ancak hangi teknikler, hangi sıralama diye sorulduğunda burada Üstad devreye girer ve öğrenciyi bu konularda aydınlatır. O yüzden Yogada geleneksel olarak Üstad kavramı vardır, bilgiler Üstatdan öğrenciye aktarılır.

 

Yoga Academy’i ne zaman kurdunuz,

Türkiye de yogaya nasıl bakılıyor ve yogaya olan istek ne durumda?

Yoga Academy’i 2001 yılında kurdum ve kısa sürede bir Dünya markası haline geldik, bu kadar hızlı büyümemiz Yoga Academy’lerde uyguladığımız Orijinal Yoga Sistemi’nin e kadar etkili olduğunun da kanıtıdır.

Türkiye de Yogaya son yıllarda ilgi çok arttı, bunda Yoga Academy nin payı çok büyüktür. Bizden önce Yoga sadece küçük bohem hayat yaşayan bir kesimin uyguladığı bir aktiviteydi, oysa bizim festivallerimiz ve merkezlerimiz sayesinde bugün Yogayı aileler, yoğun çalışan insanlar, çocuklar, yaşlılar, toplumun her kesiminden bireyler uyguluyorlar. Yoga belirli bir kesimin değil her kesimin rahatça uyguladığı bir spor haline dönüştü.

Yoga hakkındaki ön yargıları, yanlış inanışları ortadan kaldırdık, Yoga her türlü sağlık için yapılması gereken bir spordur. Ama duyuyoruz ki, bazıları Yoga spor değildir diyorlar ama onlar Yogadan farklı menfaatler bekleyen insanlar. Yoga yani Orijinal Yoga Sistemi herkesin rahatça kendine göre yapabileceği sade ama çok etkili tekniklerden oluşan evrensel bir spordur.

Anneler-Gününde–Yoga-Academyde-Yoga-Annelereucretsiz

 

 

 

 

 

 

 

 

Önemli bir kitabınız çıktı, kitabınızdan biraz bahseder misiniz?

 

13579029_963713800408350_818781789_n

 

 

 

 

 

 

Sezgi, Samimiyet, Özgürlük, Cesaret, Sevgi, Aşk… gibi insanoğlunun gerçek değerlerine dikkati çeken kitaplarlarmızın ardından şimdi de sira 41. kitabımız olan MUTLULUK NEDİR ve NASIL MUTLU OLUNUR? kitabımızda.

Kitabımızda MUTLULUĞA dair her şeyi anlatıyoruz.

Artık MUTLULUK bombaları patlasın, sevgi, neşe ve coşkuyla herkes özdoğasında ışıldayan gerçek değerlerine ulaşsın amacıyla yola çıktiğimiz bu kitabimizda, okuyucuya zaten sahip olduğu MUTLULUĞU hatırlatıyoruz..

Kitabimizda asagidaki konulara tek tek ayrintili bir sekilde yer verdik;

Mutluluk nedir?

Mutluluk hormonu nedir?

Mutluluk kapısı nedir?

Mutluluk baharı nedir?

Mutluluk sanatı nedir?

Mutluluk devrimi nedir?

Bu kitap ile herkesi MUTLULUK ışığını bulmaya MUTLU olmaya davet ediyoruz.

Son olarak yoga yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Web sitemiz hakkında ki düşünceleriniz?

Günümüzde yaygın olan bir cok sözde yoga türleri ya da ekolleri bulunmaktadir Ozellikle de yeni baslayanlar icin ya da baslamak isteyenler icin tavsiyelerimiz yoga adi altinda belli fikir ve inanclarini kabul ettirmeye calisan ve maalesef gunumuzde cok yayginlasmis olan tarikat temelli merkezlere karsi dikkatli olmalaridir.Orijinal Yoga Sistemi ‘nin hicbir inanc ile ilgisi bulunmamak ile birlikte tamamen deneyimseldir bu yuzden de biz herkesi tum Yoga Academy merkezlerimizde deneme amacli Hediye dersimize davet ediyoruz.Yoganin özel,olumlu etki ve sonuclarini alabilmeleri tam bir fayda saglayabilmleri acisindan gercek bir yoga merkezinde ve dogru sirayla programlanmis eksiksiz tekniklerle sunulan derslere katilmalari gerekmektedir.Herkesi bekliyoruz.

Web sitenizi begenerek takip ediyoruz.Yayinladiginiz dogru ve eksiksiz guncel haberleriniz ile gundemi yakalama firsati buluyoruz, bizim icin tum dunyadaki kultur,sanat ve turizm haberlerini kesitisiz takip edebildigimiz onemli bir kaynaktir web siteniz.Size bunun icin tesekkur ediyoruz.

kst-logo-300x300

 

Share Button